in , , , ,

Növekedési hitelprogram – MNB: 694 milliárd forint értékben kötöttek szerződést az nhp második szakaszában

Növekedési hitelprogram - MNB: 694 milliárd forint értékben kötöttek szerződést az nhp második szakaszában
Növekedési hitelprogram - MNB: 694 milliárd forint értékben kötöttek szerződést az nhp második szakaszában

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) növekedési hitelprogramjának (nhp) második szakaszában 693,6 milliárd forint értékben kötöttek szerződést a bankok a kis- és középvállalkozásokkal, amiből 537,6 milliárd forint hitelt folyósítottak május elejéig – közölte a frissen összesített adatokat a jegybank kedden honlapján.

Az MNB közleménye szerint az nhp első és második szakaszában mostanáig közel 22 ezer vállalkozás jutott összesen csaknem 1400 milliárd forint hitelhez.

A második szakaszban létrejött szerződések több mint 96 százaléka új hitel, mivel a hitelkiváltás a keretösszeg maximum 10 százaléka lehet. Az új beruházási hitelek és új lízingügyletek részesedése 63 százalék, az új forgóeszközhiteleké 26 százalék, míg az EU-s támogatások előfinanszírozására folyósított hiteleké 11 százalék.

Az első pillérben létrejött ügyleteken belül az új beruházási hitelek átlagos nagysága 22 millió forint, az új forgóeszközhiteleké 58 millió forint, míg az EU-s hiteleké 33 millió forint. Az új beruházási hitelek szerződéses összeggel súlyozott átlagos futamideje 6,8 év, az új forgóeszközhiteleké 2,4 év, az EU-s hitelek esetében pedig 1,5 év, míg a második pillérben a meglévő beruházási hitelek kiváltására nyújtott hiteleké 6,7 év, a meglévő forgóeszközhitelek kiváltására nyújtott hiteleké 2,5 év.

A forint- és devizahitel-kiváltásra szolgáló második pillérben a meglévő beruházási hitelek kiváltására folyósított hitelek részesedése 74 százalék, míg a meglévő forgóeszközhitelek kiváltására folyósított hiteleké 26 százalék. A második pillérben folyósított hitelek közel 77 százaléka a forinthitelek kiváltását, míg 23 százaléka devizahitelek kiváltását szolgálta.

A nagybankok kihelyezéseinek felét teszik ki a beruházási hitelek, míg a kis- és közepes bankoknál, valamint a takarékszövetkezeteknél a hitelek túlnyomó többsége ilyen célú. Az EU-s hitelek nyújtásával főként a nagybankok foglalkoznak a programban.

A mikrovállalkozások hitelfelvétele közel 80 százalékban új beruházási hitelekre irányul, míg a kis- és közepes vállalkozásoknál 50 százalék körüli az új beruházási hitelek részesedése.
Az ágazati eloszlást tekintve a mezőgazdaság, a kereskedelem, a javítás és a feldolgozóipar részesedése kimagasló, a hitelek közel háromnegyede ebbe a három ágazatba irányul – írta az MNB.

Cikk:

Növekedési hitelprogram – MNB: 694 milliárd forint értékben kötöttek szerződést az nhp második szakaszában

CIB: megnőtt az ügyfélforgalom a fiókokban

CIB: megnőtt az ügyfélforgalom a fiókokban

árfolyamgátas elszámolások

Jegybanki vizsgálat egyes árfolyamgátas elszámolások miatt