in

Már 10%-os önerővel is megvalósítható a lakáscél

Finanszírozási lehetőségek és alternatívák a pénzügyi szakértőktől

Már 10%-os önerővel is megvalósítható a lakáscél
Már 10%-os önerővel is megvalósítható a lakáscél

Az idei évtől az első lakást vásárló fiatalok jogszabályi lehetőséget kaptak arra, hogy minimális önerővel juthassanak hozzá első saját ingatlanjukhoz.

Ez annyit jelent: az egyébként elvárt, eddig érvényben lévő 20%-os önerővel nem kell rendelkezni, hanem ehelyett, esetükben elegendő lehet akár 10% is a lakásvásárláshoz. Ezt a kivételes lehetőséget azonban sok esetben nem tudják kihasználni az érintettek – a Credipass pénzügyi szakértői most annak jártak utána, hogy milyen opciók vannak az önerő előteremtésére és persze, hogy kik és milyen feltételekkel jogosultak a kedvezményre.

Az idei évtől élő szabály jól hangzik ugyan, azonban a gyakorlat azt mutatja: az ügyfelek sok esetben nincsenek tisztában a saját lehetőségeikkel, vagy éppen az aktuális banki szabályokkal, feltételekkel, hiszen a „10%-os önerővel” lehetőség igénybevétele több tényezőtől is függ – hívták fel a figyelmet a Credipass, a Duna House pénzügyi közvetítői hálózatának szakértői. A fiatalok számára ez egy rendkívül kedvező opció, hiszen az eddigi 20% helyett, lehetőségük van 10%-os önerővel lakást vásárolni, amelyre ráadásul családi állapottól és gyermekszámtól függetlenül bárki jogosult, aki 41 év alatti, valamint korábban sosem volt 50%-ot elérő tulajdoni hányada semmilyen ingatlanban.

Most néhány olyan alternatív lehetőséget vázoltak fel a szakemberek, amelyek megoldást jelenthetnek mindazok számára, akik szeretnék kihasználni ezt a „könnyítést”, azonban vagy nem áll teljes mértékben rendelkezésükre az adott összeg vagy kérdés merül fel részükről a jogszabályi és/vagy banki előírásoknak való megfelelésben.

Kik jogosultak a kedvezmény igénybevételére?

„Ugyan a jogszabályi előírás kizárólag a 41 év alatti életkort és a meglévő lakástulajdonnal kapcsolatos korlátozásokat írja elő, azonban mégsem működik minden banknál automatikusan ez a fajta finanszírozás. A legtöbb esetben további feltételeknek is meg kell felelnie az ügyfélnek.”

– mondta el Fülöp Krisztián, a Credipass magyarországi vezetője.

„Az igénybevétel függhet banki ügyfélminősítéstől, de van olyan pénzintézet is, ahol a megvásárolandó ingatlan elhelyezkedésétől függ, vagy éppen a meglévő munkahelyen eltöltött idő számít. Sőt, olyan bank is van, ahol kizárólag a CSOK Plusz hitelkonstrukció igénylése esetén támogatott a csökkentett önerő alkalmazása.”

Fontos megemlíteni, hogy ingatlanvásárlás esetén a bankok nem a vételár, hanem az értékbecslő által megállapított forgalmi érték alapján hiteleznek. Így előfordulhat, hogy a vételárnál alacsonyabb forgalmi érték kerül megállapításra, ami az önerő kiegészítését vonhatja maga után, ezért ezzel is érdemes kalkulálni a szakértők szerint. Ezen felül, természetesen az ingatlanvásárlás és a hitelfelvétel egyéb járulékos költségekkel is jár, amikre szintén érdemes lehet tartalékolni! Nézzük tehát, hogy ha meghatározásra került a szükséges összeg, hogy mennyi önerővel, milyen finanszírozási lehetőségek állnak rendelkezésre a szakértők szerint:

Személyi kölcsön

Személyi kölcsön
Személyi kölcsön

A lakásvásárláshoz szükséges önerő kiegészítésére az egyik ilyen lehetőség a személyi kölcsön igénybevétele lehet. Amire ebben az esetben figyelni kell, hogy a személyi kölcsön felvételének legalább 3 hónappal meg kell előznie a lakáshitel igénylését. A másik sarkalatos pont az igazolt fizetés mértéke, ugyanis később, a lakáshitel bírálatánál a személyi kölcsön törlesztőrészlete már terhelni fogja a jövedelmet – hívta fel a figyelmet a Credipass. A legfontosabb szempont a szakemberek szerint mégis annak mérlegelése, hogy a személyi kölcsön és a jelzáloghitel együttes törlesztője (még ha a banki szabályoknak meg is felel) biztonsággal vállalható-e hosszabb távon is?

Egy példán keresztül bemutatva: egy 30 millió forintos vételárú lakás megvásárlásához, attól függően, hogy tudunk-e élni a 10% önerő alternatívájával, 3, vagy 6 millió forint önerő szükséges. Egy 3 millió forintos személyi kölcsön havi törlesztése 8 évre nagyságrendileg ma havi 50.000 Ft, egy 6 millió Ft-os összegnek pedig havi 100.000 Ft körül alakul a szakértő számítása szerint (a jelenleg elérhető legkedvezőbb kamattal, 10,99%-kal számolva). Ehhez kell hozzáadni az említett esetben a 24 millió forintos jelzáloghitel havi törlesztőrészletét, amely 20 éves futamidőre hozzávetőlegesen 180, míg 25 évre 160.000 forint körül alakul.

Pótfedezet bevonása

Ha nincs meg a teljes önerő összege, megoldás lehet az is, ha az ügyfél a megvásárolandó ingatlanon kívül egy másik tehermentes ingatlant ajánl fel a banknak a jelzáloghitel fedezeteként, a szülők például sok esetben segítik ilyen módon a gyermekük otthonteremtését. Ebben az esetben az önerő egy része, vagy adott esetben akár az egész is „kiváltható” a pótfedezet bevonásával.  Ezáltal szélsőséges esetben, akár „0% önerővel” is van mód ingatlant venni, viszont arra is fel kell készülni, hogy az eladók többsége nem szívesen tekint el a foglalótól, így szűkül a választható ingatlanok köre. Érdemes ilyenkor is élni az előzetes hitelbírálat lehetőségével, mert a bank hivatalos nyilatkozata a hitelképességről és a kötelezettségvállalása a hitelnyújtásról, segíthet az eladók megnyugtatásában. A pótfedezetként bevont ingatlan egyébként úgy tehermentesíthető, ha az idő előrehaladtával vagy előtörlesztés útján a fennálló hiteltartozás összege csökken.

Pótfedezet bevonása
Pótfedezet bevonása

Másik tehermentes ingatlanra felvett szabad felhasználású hitel

Egy másik tehermentes ingatlan segítség lehet úgy is, ha az önerőhöz szükséges plusz összeget (vagy akár a teljes önerőt) külön, egy szabadfelhasználású jelzáloghitel formájában igényli az ügyfél. Így a lakásvásárlásnál már kéznél van a foglaló, vagy akár a tervezett teljes önrész összege. Mivel a szabadfelhasználású jelzáloghitel kamata kedvezőtlenebb, mint a lakáshitelé, ezért a szakértők szerint érdemes arra törekedni, hogy ez a hitel mielőbb legyen lezárva.

Lakástakarékpénztár – kivárás és megtakarítás

„Amennyiben a fenti megoldások közül egyikkel sem tud élni az ügyfél, akkor célszerű egy pénzügyi szakértő segítségével megtakarítási tervet kidolgozni és részletekben összegyűjteni a kívánt összeget a későbbi lakásvásárlási cél megvalósításához.”

mondta el Fülöp Krisztián.  

„Erre jó módszer lehet havi rendszerességgel lakástakarékpénztári megtakarításba félretenni.”

A lakástakarék segítségével mindössze 4-5 év alatt már akár egy budapesti garzonlakás önerejét is össze lehet spórolni: a szakértő számítása szerint, ehhez havi 50.000 Ft-os megtakarítással, 5 év alatt 3,5 millió Ft-ot tehetünk félre az elérhető kamatbónuszokkal, amely egy 35 millió forintos lakás árának 10%-át, azaz indulótőkéjét jelentheti.

RCA kábel és erősítő kábel

RCA kábel és erősítő kábel

80x200 matrac és táskarugós matrac 140x200

80×200 matrac és táskarugós matrac 140×200